Gyakori kérdések | Felvételizők

Figyelem: az oldalon található kérdések és válaszok a 2016-ban megreformált, ún. „régi”, 3 éves doktori képzésre vonatkoznak. Az oldalon található információk egy része így már nem aktuális, frissítése folyamatban van.

Felvételizőknek Doktoranduszoknak

Mi a doktori képzés célja?

A doktori képzés (PhD) a legmagasabb szintű posztgraduális képzés, amelynek célja a tudományos ismeretek bővítése, a hallgatók felkészítése az első tudományos (a doktori) fokozat megszerzésére. A PhD-képzés rendszeres egyéni vagy csoportos felkészítés keretében folyó tanulmányi, kutatási és beszámolási tevékenység, amelynek során a doktorandusz elsajátítja és számot ad az önálló kutatáshoz szükséges kvalitásairól. A doktori képzésben az elsődleges hangsúly már nem a tanulmányokra, hanem a kutatási és publikációs tevékenységre helyeződik.

Hogyan épül fel a doktori képzés a 2016 előtt felvett doktoranduszok számára?

A szervezett doktori képzés során a doktoranduszok három éves képzés (hat félév) alatt tudományos kutatómunkát végeznek, a doktori iskolában meghirdetett előadásokat látogatják, oktatási tevékenységet végezhetnek, eredményeikről beszámolnak, publikációkat jelentetnek meg. A képzés során az abszolutóriumoz 180 kredit megszerzését kell teljesíteni, amelyből 24-54 lehet képzési (tanulmányi), 81-156 kutatási és 0-45 oktatási. Az abszolutórium feljogosítja a végzett doktoranduszt arra, hogy doktori fokozatszerzési eljárást kezdeményezzen.

Hogyan épül fel a doktori képzés a 2016 után felvett doktoranduszok számára?

A szervezett doktori képzés során a doktoranduszok négy éves képzés (nyolc félév) alatt tudományos kutatómunkát végeznek, a doktori iskolában meghirdetett előadásokat látogatják, oktatási tevékenységet végezhetnek, eredményeikről beszámolnak, publikációkat jelentetnek meg. A képzés során az abszolutóriumoz 240 kredit megszerzését kell teljesíteni, amelyből 24-54 lehet képzési (tanulmányi), 156-216 kutatási és 0-48 oktatási. A negyedik lezárt szemeszter végéig az ELTE doktori szabályzatban előírt krediteket (min. 120) kell teljesíteni, utána komplex vizsga letétele kötelező. A negyedik félévig kötelező egy olyan tárgy felvétele, amely a hallgató komplex vizsgájának egyik tárgya. Sikeres komplex vizsga után a kutatási és disszertációs szakaszban tanulmányi kredit nem teljesíthető. Az abszolutórium megszerzése után a doktorandusznak először kutatóhelyi vitán kell megvédenie disszertációját, majd sikeres "házi védés"-t követően a doktori fokozatszerzési eljárás vitáján kell megvédenie újra.

Milyen doktori kurzusok vannak?

A mindenkori doktori kurzuskínálat a kari honlap dokumentumtárában elérhető. A doktori kurzusok mellett lehetőség van vendégelőadások, valamint nem kizárólag doktoranduszok részére meghirdetett speciálkollégiumok felvételére és elismertetésére is. Áthallgatási kérvény útján más doktori iskolák kurzusai is elvégezhetők, a Doktoranduszok Országos Szövetsége Matematikai és Informatikai Tudományok Osztálya folyamatosan gyűjti és frissíti az országban meghirdetett kurzusokat a tudományterületről.
A doktori képzésben a kurzusokat a témavezetővel egyeztetve kell felvenni.

Hány év alatt juthatok el a fokozatszerzésig?

A három éves szervezett doktori képzést követő fokozatszerzési eljárás nem összemérhető az alap-, illetve mesterképzésen megismert záróvizsga, valamint diplomamunka készítési és védési kötelezettséggel, hanem annál sokkal több felkészülést és elsősorban tudományos kutatómunkát igényel. Az informatikai tudományterületen a doktoranduszok az abszolutóriumszerzést követően jellemzően csak évek múltán jutnak el a fokozatszerzés követelményeinek teljesítéséhez. A szervezett képzés a fokozatszerzéssel együtt így általában legalább 4 év időtartamra nyúlik.

Mi történik, ha a doktori témám kutatásával már kevesebb, mint 6 félév alatt végzek, vagy éppen fordítva, nem sikerül azt 3 tanév alatt befejeznem?

Kiemelkedően sikeres kutatómunka esetén a fokozatszerzési eljárás akár már a doktori képzés ideje alatt (legkorábban 30 hónapos tanulmányi idő elteltével) elindítható. Amennyiben egy doktorandusz az abszolutórium megszerzését követően még nem készült fel megfelelően a fokozatszerzésre, akkor az eljárás megindítását nem kezdeményezi.

Mi szükséges a felvételi jelentkezéshez, mi jelenthet előnyt?

A doktori képzésre történő jelentkezéshez alapvetően befejezett mesterszakos (vagy korábbi osztatlan) tanulmányok, legalább egy középfokú nyelvvizsga és büntetlen előélet (erkölcsi bizonyítvány) szükséges. Természetesen a mesterszakos hallgatók a végzés félévében már jelentkezhetnek a következő szemeszterben induló doktori képzésre.
A felvételi eljárás során a korábbi tanulmányi teljesítmény mellett a tudományos diákköri munkát, valamint az egyéb tudományos és szakmai tevékenységet is figyelembe veszik, számít a tudományágban és a választott témában való jártasság is.

Hogyan zajlik a felvételi eljárás?

A jelentkezési lap és mellékleteinek (részletek a kari honlapon) a TNKCs-n történő leadását követően a jelentkezők szóbeli felvételi vizsgán vesznek részt. A vizsgára nincsen tételsor, és ilyen kérdésekre nem is kell számítani, azonban a választott kutatási témában való előzetes jártasság hasznos lehet.

Hogyan kerül meghatározásra a doktori kutatási téma?

A felvételizők számára kiírt kutatási témák a doktori.hu adatbázisában kerülnek közzétételre. A kutatási témákat a témavezetők gyakran célzottan, a jelentkezők megelőző tanulmányait, kutatásait is figyelembe véve írják ki, ezért amennyiben doktori tanulmányokon gondolkodsz, érdemes lehet a számodra érdekes témával foglalkozó oktatókat megkeresni. A vonzó téma mellett a témavezetővel fennálló kölcsönös szimpátia megléte is fontos, hiszen a doktori képzésed egyik meghatározó személye lesz.

Megváltoztatható-e a képzés alatt kutatási téma?

Kérelem útján, a Doktori Tanács jóváhagyásával a képzés első 3 szemeszterében lehet témát, doktori programot, illetve témavezetőt is váltani, amennyiben úgy ítéled meg, hogy a megváltozott körülményekből fakadóan az eredeti célkitűzésekkel már nem tudnál sikeresen fokozatot szerzeni. Fontos, hogy a téma-, illetve témavezető váltás a képzés időtartamát, valamint az ösztöndíj folyósításának időtartamát nem hosszabbítja meg.

Milyen jellegű segítséget nyújt az egyetem a doktori témámmal kapcsolatos kutatásokhoz?

Az egyetem biztosítja a kutatáshoz szükséges infrastruktúrához történő hozzáférést, a témavezető pedig irányítja doktorandusz munkáját. A Doktori Iskola a lehetőségeihez mérten igyekszik finanszírozni a doktori hallgatók konferencia részvételének és publikációs tevékenységének költségeit.

Ki felügyeli és irányítja a doktoranduszok munkáját az egyetemen?

A doktoranduszok munkáját és kutatását egyéni vagy csoportos formában témavezetőjük irányítja. A doktoranduszoknak minden szemeszter elején rövid tanulmányi tervet kell készíteniük, a félév végén pedig beszámolniuk a szemeszter során teljesített tanulmányi, kutatási és oktatási tevékenységükről, amely a kreditigazoláshoz szükséges. A képzés során kétszer - a 3. és 6. szemeszter végén - a doktoranduszok írásbeli és szóbeli beszámolót tartanak kutatásaik aktuális állapotáról a Doktori Iskola felé. A beszámolót a programvezető értékeli.

Van-e lehetőség egy összetett doktori témát többen, csapatban kutatni?

Kapcsolódó témákon több doktorandusz is dolgozhat, a kutatások eredményei ekkor közös publikációkban is megjeleníthetőek. A doktori értekezésnek azonban a doktorjelölt saját kutatási tevékenységét és eredményeit kell bemutatnia, és nem lehet több szerzője.

A képzés elvégzése után milyen előnyeim fognak származni a PhD fokozat meglétéből?

A megszerzett doktori fokozat belépő a felsőoktatási intézményekben vagy kutatóintézetekben karriert tervezők számára. Ma már azonban számos kutatást is folytató informatikai vállalat keres doktori végzettséggel rendelkező szakembereket is.

Van-e lehetőség a doktori képzést követően az egyetemen oktatóként vagy kutatóként folytatni tevékenységet?

Igen, az informatikai tudományok területén a felsőoktatásban országosan is jelen lévő szakember hiány miatt a Kar ösztönzi is ezt. Egyetemi tanársegédi beosztásban már doktoranduszként is van lehetőség elhelyezkedni.

Hány doktorandusz tanul az ELTE IK-n?

A Doktori Iskolával körülbelül 100 doktorandusznak és doktorjelöltnek van jogviszonya. Az abszolvált, de a fokozatszerzési eljárást meg nem indítók azonban egyik kategóriába sem esnek bele.

Mekkora a doktoranduszi ösztöndíj mértéke állami ösztöndíjas képzésen?

A doktoranduszi ösztöndíj jelenlegi mértéke 100.500 Ft havonta (évi 12 hónapra).
A Doktoranduszok Országos Szövetségének elkötelezett, hogy a doktori ösztöndíjat legalább a háttértanulmányok által egy értelmiségi fiatal megélhetéshez szükségesnek ítélt 150.000 forintra emelje az állam.

Önköltséges képzés esetén mekkora a költségtérítés összege?

A költségtérítés összege jelenleg 487.500 Ft szemeszterenként. A kutatómunkájukat külső intézményben teljesítők részére a költségtérítés összege 87.800 Ft félévenként, hiszen ezáltal a Kar erőforrásait kevésbé veszik igénybe.
Indokolt esetben (például ELTE alkalmazottak részére) a költségtérítés alól részleges vagy teljes mentesség kérvényezhető.

Lehetséges-e állami ösztöndíjas és önköltséges képzési formára is jelentkezni?

Ilyen esetben a felvételi jelentkezést ösztöndíjas képzésre célszerű benyújtani, ugyanis a Felvételi Bizottság azokat a jelentkezéseket, amelyeket az állami ösztöndíjas helyekre nem fogad el, átsorolhat önköltséges formára.

Az ösztöndíjak mellett milyen egyéb megélhetési forrásai lehetnek a doktoranduszoknak?

Az állami ösztöndíj alacsony összege mellett sok doktorandusz keres további megélhetési forrásokat, különösen az informatikai tudományterületen. Munkavállalásra lehetőség van kari projektbe történő bekapcsolódás révén is, amely kifejezetten akkor előnyös, ha a doktori téma is valamennyire kötődik egy ipari partnerrel közös kutatáshoz.
Külső munkavállalást a Doktori Iskola felé jelezni kell, amely ilyenkor az állami ösztöndíjas doktorandusszal és témavezetőjével három oldalú megállapodást köt a tanulmányi terv teljesítéséhez, illetőleg fokozatszerzéséhez kapcsolódó jogokról és kötelezettségekről.

Kapnak-e a doktoranduszok is diákigazolványt?

Igen, ez az alsóbb ciklusú képzésekkel azonos jogosultságokkal és kedvezményekkel jár.

Vélemény, hozzászólás?